03 Ιουνίου 2011

ΝΒΑ-Ισοφάρισε το Ντάλλας μέσα στο Μαϊάμι: Ο Πετζα ακόμα πιο κοντά στο Πρωτάθλημα χάρη στο Νοβίτσκι (βίντεο)

http://nba.24media.kunder.linpro.no/incoming/article1094873.ece/ALTERNATES/w700/Dirk+Nowitzki.jpgΜε ένα απίστευτο επιμέρους 20-2 οι Dallas Mavericks ανέτρεψαν διαφορά 15 πόντων στην τελευταία περίοδο και επικράτησαν των Miami Heat με 95-93 ισοφαρίζοντας την σειρά των τελικών του ΝΒΑ σε 1-1.

Μπορεί ο Dirk Nowitzki (24 πόντοι με 10/22 σουτ) να αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τα συνεχή double-team που του έκανε η αντίπαλη άμυνα όμως αποφάσισε να "μιλήσει" την καταλληλότερη στιγμή σημειώνοντας τους τελευταίους 9 πόντους της ομάδας του. Με το σκορ στο 90-90 έβαλε μπροστά με τρίποντο την ομάδα του, που λίγα λεπτά πιο πριν έχανε με 88-73 και 3.6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης πέτυχε το νικητήριο καλάθι ολοκληρώνοντας έτσι την επική ανατροπή της με τον ιδανικότερο τρόπο. O Πέτζα έπαιξε μόνο 4 λεπτά χωρίς να σημειώσει καλάθι.