20 Μαΐου 2012

Της το χρώσταγε η ιστορία της Τσέλσι και κέρδισε με μπόλικη τύχη το κύπελο

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στέθφηκε απόψε στο Μόναχο η Τσέλσι, επικρατώντας με 4-3 στα πέναλτι της Μπάγερν. Η κανονική διάρκεια και η παράταση ολοκληρώθηκαν με το ισόπαλο 1-1, καθώς οι Βαυαροί προηγήθηκαν με τον Μίλερ στο 83΄, ενώ ο Ντρογκμπά, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της, μετά από το πρώτο κόρνερ που κέρδισε στον αγώνα, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 88. Στο 5 λεπτό της παράτασης η Μπάγιερν έχασε πέναλτι με τον Ρόμπεν, ενώ μέχρι το τέλος της παράτασης έχασε και άλλες ευκαιρίες. Στα πέναλτι αρχικά οι Βαυαροί πήραν το πάνω χέρι καθώς οι Λονδρέζοι έχασαν το πρώτο πέναλτυ, ωστόσο μετά από δύο αποκρούσεις του Τσεχ, ήρθε ο Ντρογκπά να βάλει το καθοριστικό 5ο πέναλτυ και να χαρίσει στην Τσέλσι το κύπελλο που πριν μερικά χρόνια άξιζε να είχε κερδίσει... γι αυτό δεν αξίζει να μείνουμε στο αν κέρδισε με κατενάτσιο ή με τσούκου τσούκου ή αν οι τελικές προσπαθειες ήταν 35-9 για τη Μπάγιερν και τα κόρνερ 20-1

ΥΓ. Βγάλτε το άχτι σας στα σχόλια ήπια... είπαμε τα μπινελίκια τα σβήνω :))