11 Αυγούστου 2012

Νειμάρ και πούτσ@@ μπλέ: Το Μεξικό νίκησε τη Βραζιλία 2-1 στον τελικό που είχε και ρεκόρ θεατών

Το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία του σε Ολυμπιακούς Αγώνες στο ποδόσφαιρο κατέκτησε το Μεξικό και μάλιστα χρυσό, στην πρώτη συμμετοχή του στην τετράδα του τουρνουά! Στον αποψινό τελικό του κατάμεστου «Γουέμπλεϊ» οι «βέρδε» νίκησαν τη Βραζιλία με 2-1, χάρις σε δύο γκολ του Περάλτα και χάρισαν στη χώρα τους το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους 30ούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αντίθετα, οι «βερντεόρο» που έμειναν με την πίκρα του τρίτου χαμένου τελικού (το 1984 ηττήθηκαν από τη Γαλλία και το 1988 από τη Σοβιετική Ένωση), έφτασαν στο συνολικά πέμπτο μετάλλιό τους, καθώς μετρούν 3 ασημένια και 2 χάλκινα.

Οι Μεξικανοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, αφού στα 30’’ από την έναρξη του αγώνα άνοιξαν το σκορ! Ο Ράφαελ γύρισε επιπόλαια την μπάλα προς το κέντρο άμυνας της ομάδας του, χωρίς να έχει δει τον Ορίμπε Περάλτα που την κέρδισε, προχώρησε και με συρτό σουτ την έστειλε στη δεξιά γωνία του Γκάμπριελ. Το γκολ «πάγωσε» τους Βραζιλιάνους, που άργησαν να βρουν τα «πατήματα» τους. Στο 20’ οι «βερντεόρο» είχαν μια ευκαιρία με τον Όσκαρ, που γύρισε γύρω από τον άξονά του και σούταρε πάνω στον Κορόνα, ενώ στο 38’ ο Μεξικανός τερματοφύλακας απέκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Χουλκ και στη συνέχεια της φάσης ο Λεάντρο Νταμιάο δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Νεϊμάρ στο 59’, για να «απαντήσει» ο Φαμπιάν στο 64’ «σημαδεύοντας» το δοκάρι του Γκάμπριελ. Στο 72’ η κεφαλιά του Φαμπιάν έφυγε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι, αλλά στο 75’ οι Μεξικανοί ήταν πιο εύστοχοι: στο φάουλ που εκτέλεσε από δεξιά ο Μάρκο Φαμπιάν η σέντρα βρήκε εντελώς μόνο τον Περάλτα, που με καρφωτή κεφαλιά έκανε δύο τα γκολ των «βέρδε» και τα δικά του.

Η Βραζιλία το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Χουλκ, στις καθυστερήσεις, ενώ ο Όσκαρ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πολλές ώρες πριν από την έναρξη του τελικού στο Γουέμπλεϊ δεν έπεφτε «καρφίτσα» και μάλιστα οι διοργανωτές ανακοίνωσαν ότι σημειώθηκε προσέλευση-ρεκόρ στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά, καθώς 86.182 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον αγώνα. Πρόκειται για τον μεγαλύτερο αριθμό εισιτηρίων που έχουν διατεθεί σε οποιοδήποτε άθλημα, ενώ επίσης ανακοινώθηκε ότι το ποδόσφαιρο ολοκληρώθηκε σήμερα με συνολικό απολογισμό 2.186.930 θεατές, σε άνδρες και γυναίκες.

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Βρετανία)
Κίτρινες: Μαρσέλο - Ρέγες, Χιμένες, Βίδριο

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μάνο Μενέσες): Γκάμπριελ, Ράφαελ (85΄ Λούκας), Τιάγκο Σίλβα, Ζουάν Ζέσους, Σάντρο Κορντέιρο (71΄ Πάτο), Μαρσέλο, Ρόμουλο, Νταμιάο, Όσκαρ, Νεϊμάρ, Άλεξ Σάντρο (32΄ Χουλκ).

ΜΕΞΙΚΟ (Λουΐς Φερνάντο Τένα): Κορόνα, Χιμένες Ι. (81΄ Βίδριο), Σαλσίδο, Μιέρ, Τσάβες, Ερέρα, Φαμπιάν, Περάλτα (86΄ Χιμένες Ρ.), Ακίνο (57΄ Πόνσε), Ρέγες, Ενρίκες.