17 Μαρτίου 2013

Από τα 90′s μέχρι και σήμερα (videos)

Πάμε να θυμηθούμε μερικά από τα ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Τούμπας από τις αρχές της δεκαετίας του ’90 μέχρι και την τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων τον περασμένο Μάιο για τα πλέι οφ, όπου ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0, χάρη στο γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

1990-91, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-1. Ο Πάρις Γεωργακόπουλος άνοιξε το σκορ στο 75ο λεπτό για τον Παναθηναϊκό και ισοφάρισε ο Ιμπραήμ Χασάν στο 89’ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι.

1992-93, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-1. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Λούη Χριστοδούλου (36’) και ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ ο Αλέξης Αλεξίου στο 66′.

1994-95, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0. Δύο γκολ από τον Κώστα Λαγονίδη (7’) και τον Αλέξη Αλεξίου (44’) στο πρώτο ημίχρονο χάρισαν στον ΠΑΟΚ τη νίκη και υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό στην πρώτη ήττα μετά από 23 αγώνες Πρωταθλήματος.

1996-97, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0. Οι δύο ομάδες έμεναν στο 0-0 μέχρι πριν στήσει την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βάντισκ ο Κώστας Φρατζέσκος και με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκοράρει για τον «Δικέφαλο» τρία λεπτά πριν από τη λήξη.

1997-98, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1. Ο Τζο Νάγκμπε άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ στο 12ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Ανδρέα Λαγωνικάκη στο 17’ και ο Πάολο Κομίνχες στο 87’ χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

1998-99, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0. Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ, που πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ του Τάσου Κατσαμπή (18’) και του Κώστα Φρατζέσκου (79’). Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ματς με τον Αχιλλέα Ζαφειρίου κάτω από τα δοκάρια, μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Αργυρίου.

2002-03, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-1. Μία από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες του ΠΑΟΚ, χάρη σε δύο γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη, ένα του Σπάσιτς και το αυτογκόλ του Χένρικσεν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο του Παναθηναϊκού.

2004-05, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-1. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ στο 23’ για τον Παναθηναϊκό και ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα για τον ΠΑΟΚ.

2006-07, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1
. Σ’ ένα ακόμη ντέρμπι ο Γιώργος Γεωργιάδης σκόραρε για τον ΠΑΟΚ (18’) κατά του Παναθηναϊκού, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος επίσης σκόραρε για τους «πράσινους» μέσα στην Τούμπα (35’) και ο Σωτήρης Μπαλάφας με κεφαλιά (55’) έδωσε τη νίκη στον «Δικέφαλο».

2009-10, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1. Ένα ντέρμπι στην κατάμεστη Τούμπα με τις δύο ομάδες να μάχονται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και τον ΠΑΟΚ μετά τη νίκη που ήρθε με δύο καταπληκτικά γκολ από τον Πάμπλο Γκαρσία (60’) και τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς (68’) να μειώνει την διαφορά από τους «πράσινους» στους δύο βαθμούς.

2011-12, ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0. Η τελευταία νίκη του ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη στην περσινή αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ.