06 Μαΐου 2017

ΒΙΝΤΕΟ-Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ-Πολύ καλύτερος της ΑΕΚ-ΚΛΑΨΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ!

Για 5η φορά στην ιστορία του ο ΠΑΟΚ στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας, καθώς στον τελικό που διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο και σημαδεύθηκε από σοβαρά επεισόδια πριν την έναρξη, νίκησε 2-1 την ΑΕΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» που ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε στο 24' με τον Μπίσεβαρ, η Ένωση...

ισοφάρισε στο 26' με τον Χριστοδουλόπουλο, μετά από ολέθριο λάθος του Γλύκου και ο Ενρίκε στο 81' έδωσε τη νίκη και το τρόπαιο με ένα γκολ που κλαίνε και το βλέπουν οφσάιντ. Είναι η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ νικά την ΑΕΚ σε έναν τελικό (και το 1982 ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και είχε τις ευκαιρίες αλλά ατύχησε) με τον Μπίσεσβαρ να αναδεικνύεται MVP του τελικού.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

Τέλος αγώνα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος για το 2017.

90+3 Σουτ του Τσιγκρίνσκι άουτ

91' Κίτρινη στον Γλύκο στο 91'

90' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Μπίσεσβαρ έξω, Κίτσιου μέσα

88' Κίτρινη κάρτα στον Πέδρο Ενρίκε για σκληρό φάουλ στον Μάνταλο.

88' Ο Ανέστης πρόλαβε τον Πιρίγιοβιτς και μάζεψε την μπάλα πριν τον πλασάρει ο φορ του ΠΑΟΚ από πλάγια θέση.

87' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Μαλεζάς αντί Τσιμιροτ

86' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Λάζαρος έξω, Βάργκας μέσα

81' Ο Πέδρο Ενρίκε έπιασε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Μπίσεσβαρ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του ΠΑΟΚ, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν έπρεπε να μετρήσει.

80' ΓΚΟΛ Ο ΠΑΟΚ, 2-1

79' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ στον Ενρίκε.

76'  8-8 οι συνολικές τελικές για τις δυο ομάδες. Πλήρης ισορροπία, με την παράταση να αρχίζει σιγά σιγά να φαντάζει κοντινό σενάριο.

72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, στην θέση του Τζάλμα Κάμπος, ο Πέδρο Ενρίκε.

Η ΑΕΚ γυρίζει το σύστημα σε 4-3-3, με τον Γαλανόπουλο στον άξονα και τον Μάνταλο αριστερά.

70' Κίτρινη στον Μάτος

68' Αλλαγή για την ΑΕΚ, στην θέση του Πατίτο ο Γαλανόπουλος

66' Καίρια επέμβαση του Βράνιες προ του Πρίγιοβιτς, καθάρισε στη συνέχεια η άμυνα της ΑΕΚ

62' Απαντά ο Τσίμιροτ με πολύ ωραίο σουτ που όμως περνάει ένα περίπου μέτρο άουτ. Πολύ δυνατό και με πολλά φάλτσα

6-8 οι τελικές για την ΑΕΚ μετά από μια ώρα αγώνα

61' Σουτ του Γιόχανσον, η μπάλα ψηλά άουτ

60' Εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ από αριστερά, κεφαλιά υπό πίεση του Πρίγιοβιτς ψηλά άουτ

57' Δύσκολη κεφαλιά του Πρίγιοβιτς, πολλά μέτρα άουτ

54' Σουτ του Γκάλο με το αριστερό, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα

46' Γύρισμα του Ντίντακ και προβολή του Πατίτο στην κίνηση, η μπάλα άουτ.

46' Αρχισε το δεύτερο 45λεπτο, με την ΑΕΚ στην σέντρα. Δίχως αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ετοιμο να αρχίσει το β' ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου στον Βόλο, 1-1 ο τελικός με σκόρερ τους Μπίσεσβαρ και Χριστοδουλόπουλο. Παρακάτω δείτε τα γκολ σε VIDEO.

39' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Υπέροχη ενέργεια του Μπίσεσβαρ από τα αριστερά που μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ που δοκίμασε δεν ήταν καλό

36' Εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου από τα δεξιά, κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι, η μπάλα όμως πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Γλύκος.

32' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χριστοδουλόπουλος πήγε να βάλει μια γκολάρα, όταν έπιασε έναν δεξί κεραυνό έξω από την περιοχή, αλλά για καλή τύχη του Γλύκου η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό του "παραθυράκι".

31' Σουτ του Λέο Μάτος εκτός περιοχής με το αριστερό, η μπάλα στα χέρια του Ανέστη

26' ΓΚΟΛ Τραγική γκέλα του Γλύκου σε ένα εύκολο, μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα του φεύγει μέσα από τα χέρια και καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

26' Σκόρερ ο Χριστοδουλόπουλος

ΓΚΟΛ Η ΑΕΚ 1-1

24' ΓΚΟΛ Απίθανη ενέργεια του Τζάλμα Κάμπος από τα δεξιά, τη κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα μετά από το αρχικό διώξιμο του Τσιγκρίνσκι, ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι και άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ για το 1-0.

ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 1-0

Πολλά δυνατά φάουλ και μονομαχίες, δεν έχει ρυθμό ο τελικός στο πρώτο 20λεπτο

15' Κίτρινη στον Πατίτο

14' Κίτρινη στον Κρέσπο

13' Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, κεφαλιά ο Σακχόφ, απέκρουσε ο Ανέστης σε κόρνερ!

7' Αγκωνιά του Μάτος στο πρόσωπο του Πατίτο, θα μπορούσε να δοθεί κόκκινη στον άσο του ΠΑΟΚ. Δεν πήρε ούτε κίτρινη, απλώς υποδείχτηκε το φάουλ.

6' Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος σούταρε και σκόραρε. Οριακή φάση, πρέπει να ήταν εκτεθειμένος ο άσος της ΑΕΚ.

1' Σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

1' Σέντρα στον τελικό, με τον ΠΑΟΚ στην επίθεση