09 Σεπτεμβρίου 2017

Eurobasket 2017: Η Γερμανία έστειλε στο σπίτι της τη Γαλλία!

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Τάις (22π.) και Σρέντερ (21π.) η ψυχωμένη Γερμανία επικράτησε της Γαλλίας με 84-81 και πέρασε στα προημιτελικά (εκε όπου βρίσκεται ήδη η Σλοβενία που κέρδισε εύκολα την Ουκρανία νωρίτερα).

Ο Ντε Κολό ήταν μοιραίος στην τελευταία φάση, αφού αστόχησε σε τρίποντο και δεν έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Φουρνιέ με 27 πόντους.

Το ματς
Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο ματς, εκμεταλλεύτηκαν την αρχική αστοχία των Γερμανών και προηγήθηκαν με 10 πόντους (4-14) με το τρίποντο του Ντιαό στο 6', αναγκάζοντας τον Φλέμινγκ να καλέσει timeout. Οι Γερμανοί τα είχαν σπάσει πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, σουτάροντας με 0/7, κάτι που επέτρεψε στην ομάδα του Κολέ να προηγηθεί με 10-19 στο 10'.

Ο Τίμαν ήταν κεφάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 σερί πόντους έγραψε το 21-27 στο 13, φτάνοντας τους 6 πόντους. Οι «τρικολόρ» δεν πτοήθηκαν και έφεραν πάλι τη διαφορά στους 10 (24-34) με το τρίποντο του Ντιαό.

Ο Σρέντερ άρχισε να ξυπνάει στα τελευταία λεπτά της περιόδου, κάτι που ανέβασε την ομάδα του, η οποία πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο (34-40). Οι Γάλλοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (24 έναντι 12 των Γερμανών), ενώ οι παίκτες του Φλέμινγκ έκαναν μόλις 2 λάθη στο πρώτο ημίχρονο.

Oι Γερμανοί πλησιάσαν επικίνδυνα τους Γάλλους (49-51, 26'), αφού ο Σρεντερ συνέχισε να δημιοργεί προβλήματα στην ομάδα του Κολέ. Ο Τάις ισοφάρισε λίγο αργότερα (51-51), με τους παίκτες του Φλέμινγκ να καταφέρνουν να μειώνουν στο καλάθι με τον Σρέντερ (55-56).

Η παρέα του Σρέντερ πέρασε μπροστά με το καλάθι του Λο (58-56, 31') και έδειξε να παίρνει το momentum του αγώνα. Ο Φουρνιέ έδειξε την κλάση του και έδωσε προβάδισμα στους Γάλλους (64-65). Το σύνολο του Φλέμινγκ όμως έτρεξε ένα σερί 6-0 και έκανε το 70-65 (35') με τον Μπένζινγκ.

Το ματς έγινε ροντέο στο τέλος με τον Φουρνιέ να τους κρατάει μόνος του τους Γάλλους, βάζοντας 5 καθοριστικούς πόντους για να κάνει το 84-81, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μπένζινγκ έβαλε δύο καθοριστικές βολές και έκανε το 84-81. Όμως οι Γάλλοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά ο Ντε Κολό δεν βρήκε στόχο στο σουτ που επιχείρησε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γερμανία έκανε λιγότερα λάθη (8 έναντι 13, έβαλε τις βολές 19/21 και ειδικά στο τέλος και πήρε καλύτερες αποφάσεις στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντένις Σρεντερ τέλεισε το ματς με 21 πόντους (5/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 11/11 βολές), ενώ από την στιγμή που ανέβασε την απόδοση του στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, τράβηξε μαζί του και τη Γερμανία.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ταις έκανε σπουδαίο ματς με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντε Κολό είχε μόλις 6 πόντους (3/11) σε 25:35 και έχασε το τελευταίο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μπένζινγκ έβαλε 2/2 βολές για το 84-81 και ο Ντε Κολό έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση στην τελευταία φάση του ματς

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 6 (1), Βόιτμαν, Στάιγκερ 10 (3), Τάντα 2, Τάις 22 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Μπένζινγκ 12 (2), Σρέντερ 21 (5/15 σουτ, 11/11 βολ., 8 ασ.), Άκπιναρ, Μπαρτέλ 5 (1), Τίμαν 6.
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 6 (7 ριμπ.), Ερτέλ 6 (1), Ντιό Α., Λοβέρν 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Φουρνιέ 27 (7/9 δίπ., 3/8 τρίπ., 4/5 βολ.), Ντε Κολό 6 (3/11 σουτ), Ντιό Μπ. 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ., 5 ασ.), Βέστερμαν 2, Λαμπεϊρί 1, Τουπάν 3, Τζάκσον 2.