21 Σεπτεμβρίου 2019

Laver Cup: Ο Στέφανος έδωσε το προβάδισμα στην Ευρώπη

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ (6-2, 1-6, 10-7) τον Τέιλορ Φριτς στο “Laver Cup”, και έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα της Ευρώπης σε βάρος εκείνης του Κόσμου.

Ο Έλληνας τενίστας έκανε τους Ρότζερ Φέντερερ και Ράφα Ναδάλ να πανηγυρίσουν καθώς λύγισε τον 21χρονο Αμερικανό αντίπαλο του στο super tie-break και πήρε τη νίκη με 2-1 σετ.

Έτσι, ο Τσιτσιπάς έκανε το 2-1 για την ομάδα της Ευρώπης στην πρώτη μέρα του “Laver Cup”, καθώς νωρίτερα ο Ντόμινικ Τιμ νίκησε τον Ντένις Σαποβάλοβ και ο Τέιλορ Φριτς επικράτησε του Φάμπιο Φονίνι.

Για να ολοκληρωθεί το σημερινό πρόγραμμα του τούρνουα απομένει ο αγώνας του διπλού ανάμεσα στους Φέντερερ/Ζβέρεβ - Σοκ/Σαποβάλοφ. Να σημειώνουμε ότι την πρώτη μέρα οι νίκες δίνουν έναν βαθμό, την δεύτερη δίνουν δύο και την τρίτη τρεις.