07 Αυγούστου 2020

📺ΝΒΑ: Με ανατροπή και... 33άρη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς 130-116 τους Χιτς-BINTEO

Νωθρό ξεκίνημα για τον Greek Freak και την ομάδα του Μιλγουόκι - Μεταμόρφωση και αλλαγή σκηνικού στην 3η περίοδο

Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -23 (40-63, 19') ωστόσο έκαναν επιμέρους σκορ 38-18 στην τέταρτη περίοδο κι επικράτησαν των Χιτ με 130-116, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δυο ήττες.

Οι Χιτ στερήθηκαν των υπηρεσιών των Τζίμι Μπάτλερ (πόδι), Γκόραν Ντράγκιτς (αστράγαλος) ωστόσο προηγήθηκαν νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (22-32) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 25-34, έχοντας 6/11 τρίποντα (54%) και υποχρεώνοντας το Μιλγουόκι σε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Δείτε τα highlights του αγώνα και του Γιάννη:

Το Μαϊάμι εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Αντετοκούνμπο, προηγήθηκε με 39-59 κι εν συνεχεία ο Ρόμπινσον εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 για τους Χιτ, κάνοντας το 40-63 στα 4:43 για το ημίχρονο! Εν τέλει, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 56-73 με μπροστάρη τον Τάιλερ Χίρο (11π., 1ριμπ., 1ασ.) ενώ οι Μίντλετον (16π., 5ριμπ.) και Γιάννης (14π.) ηγήθηκαν επιθετικά των Μπακς.

Παρ' όλα αυτά, τα «Ελάφια» μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ο Μπρουκ Λόπεζ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο Μιλγουόκι, κάνοντας το 82-81 με alley-oop κάρφωμα! Οι Χιτ προηγήθηκαν με 92-98 στο 36' κι εν συνεχεία... κατέρρευσαν!

Οι Αντετοκούνμπο και Μίντλετον έδωσαν το σύνθημα για τους Μπακς που έκαναν επιμέρους σκορ 38-18 κι ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 130-116.

Ο Greek Freak τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (7/9 βολές, 13/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη στα 30' που έμεινε στο παρκέ ενώ ο Μίντλετον είχε 33 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 34'.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-34, 56-73, 92-98, 130-116.