01 Ιουλίου 2022

📺Μεσογειακοί Αγώνες: Χρυσό ο Μακρυγιάννης στα 100μ. ύπτιο και η ομάδα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών-Χάλκινο ο Γκολομέεβ-Ασημένιο ο Τσαλίδης στο τζούντο

Το χρυσό μετάλλιο των 100μ. ύπτιο κατέκτησε ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στον τελικό και με 54.35 πήρε την πρώτη θέση, αφήνοντας πίσω του τον Ιταλό Λορέντζο Μόρα (54.50) και τον Γάλλο Στάνισλας Φρανκ Ουίγ (54.66).

Κοντά στο βάθρο έφτασε και ο Σάββας Θώμογλου, ο οποίος κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό των 200μ. πρόσθιο με χρόνο 2:13.28.

Χρυσό η σκυταλοδρομία και στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών

Οι Δημήτρης Μάρκος, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Στάμου και Ανδρέας Βαζαίος συνέθεσαν την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Mε τον καλύτερο τρόπο έπεσε για την ελληνική αποστολή η αυλαία της πρώτης ημέρας των τελικών της κολύμβησης στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν, στην Αλγερία, καθώς η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7:17.91. Την ομάδα αποτελούσαν οι Δημήτρης Μάρκος, Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Στάμου και Ανδρέας Βαζαίος. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Ισπανία με 7.23.07 και το χάλκινο η Τουρκία με 7.23.67. Η Ιταλία που είχε αναδειχθεί πρώτη τελικά ακυρώθηκε.

Η Ελλάδα κατέκτησε στην πρώτη μέρα των αγώνων δύο χρυσά, με την 4Χ200 μ. ελεύθερο και τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη στα 100μ. ύπτιο και ένα χάλκινο μετάλλιο, με τον Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50 μ. πεταλούδα.

Γκολομέεβ: Χάλκινο μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ χάρισε στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο στα αγωνίσματα κολύμβησης των Μεσογειακών Αγώνων του Οράν
Το πρώτο του μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Ο αθλητής του Ακη Οικονόμου κατέκτησε την τρίτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με χρόνο 23.61, πίσω από τον Πορτογάλο Ντιόγκο Ντε Μάτος Ριμπέιρο (23.38) και τον Ιταλό Ματέο Ριβόλτα (23.61).

Αυτό είναι το 6ο μετάλλιο για τον Έλληνα κολυμβητή συνολικά στους Μεσογειακούς Αγώνες. Έχει στο παλμαρέ του 2 χρυσά, 3 χάλκινα και 1 ασημένιο στις διοργανώσεις του 2013, 2018 και 2022.

Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος τερμάτισε πέμπτος με 23.71.

Στα 50μ. ελεύθερο γυναικών, η Σοφία Κλικοπούλου τερμάτισε όγδοη με 25.93. Το χάλκινο μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα κατέκτησε η Κύπρια Κάλια Αντωνίου με 25.06.

Ασημένιο ο Τσαλίδης στο τζούντο

Δείτε τον χαμένο τελικό του Θοδωρή Τσαλίδης στα 90 κιλά του τζούντο. Ασημένιο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή στους Μεσογειακούς Αγώνες