09 Αυγούστου 2022

📺Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο Νεανίδων, Ελλάδα - ΗΠΑ 8-10: Δεύτερες στον κόσμο!

Ήττα στις λεπτομέρειες από τις ΗΠΑ στον τελικό του Βελιγραδίου και ασημένιο μετάλλιο για τα κορίτσια της Ελλάδας

Την ήττα (10-8) από την εθνική ομάδα των ΗΠΑ γνώρισε η Ελλάδα στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο Νεανίδων που διεξήχθη την Κυριακή στο Βελιγράδι.

Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη, πάλεψαν, ανέτρεψαν το σκορ αλλά στο φινάλέ λύγισαν από τις Αμερικανίδες και έτσι φεύγουν από την Σερβία με το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος τους!

Ο αγώνας

Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν γρήγορα με 0-2 και η Ελλάδα μείωσε με την Κουρέτα σε 1-2.Η Φλυν πέτυχε το 1-3 και η Στρίκερ το 1-4 στο 4.23' του 1ου οχταλέπτου.

Στο 1.32' η Κουρέτα μείωσε σε 2-4 αλλά η Κνέπερ έγραψε το 2-5 που ήταν και το σκορ μετά από 8'.

Στο 4.13 του 2ου η Χριστίνα Σιούτη μείωσε σε 3-5 αλλά η Χόκινς έγραψε το 3-6 στο 2.19. Η Ελλάδα όμως με τρία αναπάντητα γκολ έφτασε στο 6-6 στο ημίχρονο!

Η Τριχά μείωσε σε 4-6, η Χαλδαίου σε 5-6 και ξανά η Χαλδαίου σε νεκρό χρόνο ισοφάρισε σε 6-6!

Στα μέσα του 3ου οι ΗΠΑ με την Μποναγκίντι προηγήθηκαν με 6-7 αλλά η Σιούτη με σουτ από τα 9 μέτρα ισοφάρισε σε 7-7. Στο 3.09' η Φλυν με πέναλτι έγραψε το 7-8 και η τερματοφύλακας τους αποκρούει στη συνέχεια πέναλτι της Τορνάρου.

Στο 4ο οι άμυνες έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι. Μετά από 4' οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ αλλα στο 3.45' πριν το φινάλε η Άουσμους έγραψε το 7-9!

Στο 3.16' η Καλογεροπούλου μείωσε σε 8-9 αλλά οι ΗΠΑ έφτασαν στο 8-10.

Τα οχτάλεπτα: 2-5, 4-1, 1-2, 1-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα, Καλογεροπούλου 1, Σιούτη 2, Ευφρ.Τσιμάρα, Χαλδαίου 2, Τορνάρου, Κουρέτα 2, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου, Καραμπέτσου, Κωνσταντοπούλου

ΗΠΑ (Ίθαν Ρόμπερτ): Κάρπεντερ, Γκαζανίγκα, Ρόσι, Άουσμους 2, Χόκινς 1, Τζόνσον, Στράικερ 2, Φλιν 3, Μποναγκίντι 1, Σνάιντερ, Κνέπερ 1, Γούντχεντ, Στιλ.