09 Ιουλίου 2014

ΒΙΝΤΕΟ-Πώς η Γερμανία πέτυχε πέντε γκολ σε 20 λεπτά επί της Βραζιλίας

Ολα άρχισαν με μια απαράδεκτη - ιδίως για επίπεδο ημιτελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου - αντίδραση της άμυνας της Βραζιλίας στο 10ο λεπτό: Ο Τόμας Μίλερ, μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής του Ζούλιο Σέζαρ πλάσαρε με το δεξί του πόδι και άνοιξε το σκορ για τη Γερμανία.

Αυτό που ακολούθησε ήταν μια βραζιλιανική τραγωδία, ένα έπος του γερμανικού ποδοσφαίρου:
Αλλα τέσσερα γκολ από τους Κλόζε, Κρόος και Κεντίρα, μέχρι το 29ο λεπτό του αγώνα - δηλαδή μέσα σε 20 λεπτά - από τους ακαταμάχητους Γερμανούς που έκλεισαν τον ιστορικό αυτόν ημιτελικό το βράδυ της Τρίτης με ένα επιβλητικό 7-1.

Ολα βεβαίως είχαν κριθεί στο πρώτο μισάωρο, διάστημα κατά το οποίο η άμυνα της Βραζιλίας εκτέθηκε ανεπανόρθωτα αφήνοντας τους Γερμανούς να «πυροβολούν» ανενόχλητοι μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Χαρακτηριστική είναι η ψηφιακά επεξεργασμένη φωτογραφία που δημοσίευσαν οι NY Times, βάζοντας σε ένα κάδρο και τα πέντε γκολ της Νασιονάλμαντσαφτ στο πρώτο ημίχρονο.