05 Νοεμβρίου 2014

ΒΙΝΤΕΟ ΟΛΑ ΤΑ ΓΚΟΛ! CL: Τον ήπιε ο Ολυμπιακός-Τσέκαραν το εισιτήριο για τους «16» Ρεάλ και Μπάγερν Λεβερκούζεν

Με 27 γκολ συνολικά έληξαν οι χθεσινοί αγώνες του Champions League, ενώ σε όλους τους ομίλους έγιναν μεγάλα παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός στάθηκε άτυχος  μέσ' στην τύχη του να ισοφαρίσει γρήγορα το γκόλ του Πίρλο στο 21'. Προηγήθηκε με κεφαλιά του Εντινγκα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά λίγο αργότερα δέχθηκε 2 γκολ από Λιορέντε και Πογκμπά μέσα σε 2 λεπτά...
τυχερός ήταν που οι Ιταλοί δεν κατόρθωσαν να κάνουν το 4-2 με πέναλτι που κέρδισαν στις καθυστερήσεις και σε συνδιασμό με το 1-0 του Πειραιά διατηρεί το προβάδισμα σε ισοβαθμία... αν και μάλλον θα μείνει απέξω την τελευταία αγωνιστική αν Ατλέτικο και Γιουβέντους τα κάνουν πλακάκια...

Στο άλλο παιχνίδι από αυτό του Ολυμπιακού στον 1ο όμιλο, η Ατλέτικο επικράτησε με 0-2 επί της Μάλμε. Το τελικό σκορ ξεγελάει. Η Μάλμε ήταν εξαιρετική και ειδικά στο Β’ μέρος έπαιξε τη γάτα με το ποντίκι, με το ρόλο του… κυνηγημένου να το έχουν οι Ισπανοί. Τελικά όμως ενώ οι γηπεδούχοι σπαταλούσαν τις ευκαιρίες και τα έβαζαν με την ατυχία τους, οι Ροχιμπλάνκος τους… καθάριζαν με το 2-0, το οποίο τους έστειλε στη μοναξιά του ομίλου, καθώς βρέθηκαν στο +3 από Ολυμπιακό και Γιουβέντους.

2ος όμιλοςΒασιλεία- Λουντογκόρετς (4-0)

Την προηγούμενη αγωνιστική, στο αντίστροφο μεταξύ τους ματς, η Βασιλεία ηττήθηκε άδικα 1-0 στις καθυστερήσεις, παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο, πρόκειται για πολύ καλύτερη ομάδα από τη Λουντογκόρετς και τούτο φρόντισε να το επιβεβαιώσει πλέον αγωνιστικά και βαθμολογικά. Μάλιστα το έκανε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, διαλύοντας την αντίπαλο της με 4-0, νίκη που την έστειλε μόνη 2η.

Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ (1-0)

Με γκολ του Καρίμ Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε μόνο 1-0 την Λίβερπουλ και αφού έκανε το 4x4 πέρασε στα νοκ άουτ.

3ος όμιλος
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Λεβερκούζεν (1-2)

Μπενφίκα-Μονακό (1-0)

Το ήθελε περισσότερο, το έδειξε και… το πήρε η Μπενφίκα! Με γκολ του Ταλίσκα στο 83’ οι Πορτογάλοι επικράτησαν 1-0 της Μονακό και δεν… χάθηκαν από τη τέταρτη αγωνιστική του Γ΄ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Λεβερκούζεν 9
Μονακό 5
Ζενίτ 4

Μπενφίκα 4

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Μπενφίκα (19:00)
Λεβερκούζεν-Μονακό (21:45)

4ος όμιλος
Άρσεναλ-Άντερλεχτ (3-3)

Η Αρσεναλ προηγήθηκε με 3-0 στο 58' αλλά, ως ασόβαρη, επέτρεψε στην Αντερλεχτ να το κάνει 3-3 και φυσιολογικά θα τερματίσει πίσω από την Ντόρτμουντ.

Ντόρτμουντ-Γαλατασαράι (4-1)

Η Ντόρτμουντ διέλυσε με 4-1 την Γαλατασαράι, έκανε για πρώτη το 4 στα 4 στο Champions League, προκρίθηκε και ουσιαστικά καθάρισε και την 1η θέση.