25 Ιουνίου 2022

Δείτε βίντεο με απίστευτο ποντο🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️Κέρδισε στον τελικό της Μαγιόρκα ο Τσιτσιπάς! Ο πρώτος τίτλος στην καριέρα του στο χόρτο

Στον 20ό τελικό καριέρας ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο στο χόρτο. Λίγες μέρες πριν από την εκκίνηση του Wimbledon ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κυριάρχησε στο τουρνουά της Μαγιόρκα (ATP 250) και πανηγύρισε τον ένατο τίτλο του την τελευταία τετραετία.

Ο Τσιτσιπάς, νούμερο 6 στον κόσμο, επικράτησε 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6) του 34χρονου Ισπανού Μπαουτίστα-Αγκούτ, νούμερο 20 σε μια δύσκολη και αμφίρροπη μονομαχία που κράτησε 2 ώρες και 34 λεπτά.

Το ξεκίνημα του Στέφανου Τσιτσιπά ήταν εκρηκτικό καθώς πέτυχε μεμιάς δύο μπρέικ στον αντίπαλό του φτάνοντας γρήγορα και άνετα στο 4-0! Ο Μπαουτίστα-Αγκούτ προσπάθησε να αντιδράσει με μπρέικ στον Τσιτσιπά, ο οποίος όμως κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους για το 6-4 έπειτα από 40 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς άρχισε με φόρα κάνοντας και πάλι ένα γρήγορο μπρέικ στον Ισπανό για το 2-1. Ο έμπειρος Μπαουτίστα-Αγκούτ όμως εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Τσιτσιπά και με δύο σερί μπρέικ το 2-3 υπέρ του Έλληνα άσου μετετράπη σε 5-3 υπέρ του Ισπανού, ο οποίος τελείωσε το σετ στο 6-3 μετά από 42 λεπτά.

Δείτε τον απίστευτο πόντο που κέρδισε ο Τσιτσιπάς

Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς έκανε μπρέικ για το 3-1, ο Μπαουτίστα-Αγκούτ έφερε το ματς στα ίσια για το 5-4 και αργότερα για το 5-5 και οι δυο τενίστες έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς είχε καθαρό μυαλό και τελείωσε το σετ με 7-2.