19 Ιουνίου 2024

📺Βελιγράδι: Δύο ασημένια με Σίσκο και Μάρκου και χάλκινο για την Ντουντουνάκη

Ένας καταπληκτικός Απόστολος Σίσκος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 200 μέτρων ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου με νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

«Έσπασε τα χρονόμετρα» ο Απόστολος Σίσκος. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό των 200 μέτρων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου με πανελλήνιο ρεκόρ 1.55.42, καταρρίπτοντας το 1.56.34 του Απόστολου Χρήστου από τον περασμένο Μάιο κι έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που κατέβηκε το 1.56 στο αγώνισμα, ενώ κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κατηγορία ανδρών.

Πρώτος οριακά τερμάτισε ο Ουκρανός Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ με 1.55.39. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ελβετός Ρόμαν Μιτιούκοφ με 1.55.75.

«Δεν περιγράφεται αυτό που νιώθω, το χρυσό θα έρθει την επόμενη φορά», δήλωσε πανευτυχής ο Σίσκος.

Αργυρό μετάλλιο ο Δημήτρης Μάρκος με πανελλήνιο ρεκόρ στα 800μ. ελεύθερο

Ο Δημήτρης Μάρκος πρόσθεσε άλλο ένα μετάλλιο στην εντυπωσιακή ελληνική συγκομιδή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου.

Ο Ελληνας πρωταθλητής κατέλαβε την δεύτερη θέση στα 800μ. ελεύθερο με 7:48.59, βελτιώνοντας και το πανελλήνιο ρεκόρ (7:49.97) που είχε σημειώσει στις 13 Φεβρουαρίου, στο Παγκόσμιο της Ντόχα. Νικητής αναδείχθηκε, όπως αναμενόταν, ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ, ο οποίος τερμάτισε σε 7:46.20 και κατέκτησε τον τρίτο τίτλο του στο αγώνισμα, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος Ζάλαν Σάρκανι με 7:49.29.

Οπως το συνηθίζει, ο Μάρκος έμεινε σχετικά πίσω στο πρώτο μισό της κούρσας (κινείτο μεταξύ 6ης και 7ης θέσης), την οποία οδηγούσε ο Τούρκος Κουζεϊ Τουντσελί. Μετά τα 400μ., κι ενώ ο Ρόμαντσουκ πέρασε μπροστά και «καθάρισε» τον αγώνα, ο 23χρονος κολυμβητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης άρχισε να κερδίζει έδαφος, ανέβηκε γρήγορα δεύτερος και κράτησε ως το τέλος, παρά την πίεση αρχικά του Πολωνού Κριστόφ Τσμιελέφσκι και στο τέλος του Σάρκανι.

Το αργυρό μετάλλιο του Μάρκου είναι το πρώτο της Ελλάδας στο αγώνισμα (και γενικά στις μεγάλες αποστάσεις του ελεύθερου) και το έκτο της χώρας μας στο Βελιγράδι. Ο ίδιος είναι ο πρώτος που ανεβαίνει για δεύτερη φορά στο βάθρο της φετινής διοργάνωσης, αφού ήταν και μέλος της ομάδας 4Χ200μ. ελεύθερο που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην πρεμιέρα των αγώνων.

Χάλκινο μετάλλιο η Άννα Ντουντουνάκη στα 50μ. πεταλούδα

Ακόμη ένα μετάλλιο πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Βελιγραδίου. Αυτή τη φορά με την Άννα Ντουντουνάκη, η οποία κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με 26.18 και εξασφάλισε το δεύτερο μετάλλιο της καριέρας της στην 50άρα πισίνα (μετά το χρυσό του 2021 στα 100μ.), αλλά το πρώτο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, μετά από δύο συνεχόμενες τέταρτες θέσεις.

Η Σάρα Γιούνεβικ πήρε καθαρά την πρώτη θέση με 25.68 και συνέχισε την τρομερή παράδοση της Σουηδίας στα 50μ. πεταλούδα (11ο χρυσό στις 14 διοργανώσεις από το 1999, όταν μπήκαν τα 50άρια στο πρόγραμμα!), ενώ έκπληξη ήταν η δεύτερη θέση της Ρους Βανοτερντάικ από το Βέλγιο (26.08).